Wigilia firmowa – jak zorganizować wigilię firmową?
Wigilia firmowa – jak zorganizować wigilię firmową?

Świętowanie wigilii firmowej w gronie współpracowników staje się coraz bardziej powszechne. Jak co roku, w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie każda firma szuka pomysłu na organizację wigilii firmowej dla swoich pracowników. Okres przed świętami, począwszy od października aż do 24 grudnia to w biurach czas podsumowań, rozliczeń i planowania na najbliższe miesiące. W związku z tym, wielu z pracodawców, kierowników i managerów bądź asystentów poszukuje pomysłów na to jak zorganizować wigilię firmową. Jeśli Ty także stoisz w tym roku przed takim zadaniem, to ten tekst jest dla Ciebie.

 

 

Czego dowiesz się z artykułu? - SPIS TREŚCI:

 

1. Kiedy zacząć organizację wigilii firmowej?

 

2. Jak powinna przebiegać wigilia firmowa?

 

3. Tradycyjne dania na wigilii.

 

4. Wigilia firmowa – czy podawać alkohol?

 

5. Prezenty na wigilii firmowej.

 

6. Pomysł na organizację wigilii firmowej – świąteczne warsztaty kulinarne. 

1. Wigilia firmowa – kiedy zacząć organizację wigilii firmowej?

Odpowiadając na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, czy Tobie i pracownikom, dla których organizujesz wigilię firmową, zależy na czymś w tradycyjnej formie, czy może na bardziej nowoczesnym wydaniu? Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że spotkanie opłatkowe należy zacząć planować z wyprzedzeniem, ponieważ z racji rosnącej popularności tego typu wydarzeń, może okazać się, że w grudniu wszystkie miejsca są już zarezerwowane i pozostaje Wam spędzenie czasu w przestrzeni biurowej. Poszukiwania należy zacząć najpóźniej we wrześniu. Wtedy to wybija ostatni dzwonek i można znaleźć jeszcze kilka wolnych miejsc w restauracjach, kawiarniach, czy zamawiając catering. Jednakże, jeżeli zależy Ci na sprawdzonym miejscu z dobrymi opiniami, to poszukiwania należy zacząć znacznie wcześniej.

 

 

2. Jak powinna przebiegać wigilia firmowa?

Wigilia to przede wszystkim wspólna wieczerza przy jednym stole więc warto poszukać miejsc o ciekawej propozycji gastronomicznej. Poza tym zastanów się, jaki główny profil ma mieć Wasze spotkanie opłatkowe: czy chcecie po prostu spędzić ze sobą czas i porozmawiać, czy coś więcej? A może panujecie prezentację firmową? W takim razie zapytaj organizatora imprezy o to, czy na miejscu jest rzutnik, z którego będziecie mogli skorzystać. Najczęstszy schemat wigilii firmowej wygląda następująco:

- podsumowanie osiągnięć zespołu,

- wskazanie mocnych i słabych cech pracy w okresie mijającego roku,

- podziękowania i wyróżnienia dla pracowników,

- wręczenie prezentów,

- wspólne biesiadowanie przy stole.

Kontrowersje wokół spotkań około wigilijnych budzi dzielenie się opłatkiem. Większość firm rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ jest to bardzo intymna czynność, zarezerwowana zazwyczaj dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Musisz pamiętać o tym, że część pracowników może za sobą nie przepadać w prywatnym życiu, więc tym bardziej nie ma sensu nikogo zmuszać do dzielenia się opłatkiem. Aby wigilia firmowa nie była przykrym obowiązkiem, a miło spędzonym czasem, zalecamy zrezygnować z przymuszania pracowników do tego zwyczaju.

 

 

3. Tradycyjne dania na wigilii

W przypadku potraw pojawiających się na wigilii firmowej króluje tradycja. Okres Bożego Narodzenia jest czasem, kiedy raz do roku spożywamy nasze tradycyjne wigilijne dania i Polacy zdecydowanie mają do nich sentyment. Na stołach podczas spotkań opłatkowych pojawiają się zazwyczaj: karp, kluski z makiem, zupa rybna, zupa grzybowa, barszcz z uszkami, karp smażony, pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, sałatka jarzynowa, śledzie, piernik, makowiec, sernik.

 

 

4. Wigilia firmowa – czy podawać alkohol?

Spotkania opłatkowe to doskonała szansa do integracji firmowej. Okazja, kiedy cały zespół zbiera się w jednym miejscu, nie zdarza się często, więc warto ją wykorzystać i spędzić z pracownikami trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Czy w trakcie imprezy firmowej powinno się podawać alkohol? Jeżeli wigilia odbywa się wieczorem i kolejnego dnia Twoi pracownicy nie idą do pracy, to podanie napojów alkoholowych może ułatwić Wam integrację i przełamać pierwsze lody, w szczególności, jeżeli w firmie pojawili się niedawno nowi pracownicy. Podanie np. szampana może podkreślić istotę wydarzenia.

 

 

5. Prezenty na wigilii firmowej.

Temat prezentów na wigilii firmowej może być rozwiązany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest losowanie i wzajemne robienie sobie prezentów przez wszystkich pracowników. Kolejnym jest zakup upominków dla pracowników przez przełożonego. Zazwyczaj są to drobne i niekrępujące prezenty np. w postaci książek czy voucherów. Pracownicy, którzy otrzymują prezenty świąteczne, odczuwają zdecydowanie większą satysfakcję z pracy niż ci, którzy nie dostają nic. Warto więc pomyśleć nawet o drobnostce, która wywoła ciepły uśmiech i miłe wspomnienie u pracowników. 

6. Pomysł na organizację wigilii firmowej – świąteczne warsztaty kulinarne.

Jednym z bardzo interesujących i nietuzinkowych pomysłów na organizację wigilii firmowej jest zaproszenie swoich współpracowników do wspólnego gotowania na warsztacie kulinarnym. Podczas świątecznego warsztatu kulinarnego łatwo będzie się Wam zintegrować. Luźna atmosfera takiego wydarzenia i nieoficjalna forma spotkania sprzyjają przełamaniu lodów pomiędzy pracownikami i otwarciu się na pogłębianie relacji poza biurkiem pracowniczym. Świąteczne warsztaty kulinarne to doskonały pomysł, by spędzić ze sobą miło czas i zapewnić współpracownikom niecodzienną zabawę. Jak to wygląda? Szkoły gotowania oferują organizację wigilii firmowej w postaci warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy pod okiem profesjonalnego szefa kuchni przygotowują wspólnie kilka dań. W trakcie takiego wydarzenia wplatane są elementy integracyjne i team buildingowe. Całość kończy się poczęstunkiem i konsumpcją wspólnie przygotowanych dań.

KALENDARZ - nadchodzące warsztaty:

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl