Na co dzień spotykamy dużo ludzi. Począwszy od naszych domowników, przez przechodniów na ulicy, na współpracownikach kończąc. Ta ostatnia grupa to ludzie, z którymi mniej lub bardziej intensywnie kooperujemy dzień, w dzień. Miejsce pracy pochłania większość naszego życia. Dlatego ważne jest, by dawało nam satysfakcję oraz żebyśmy lubili otaczający nas zespół. Wspólne cele, które realizujemy na co dzień, jednoczą nas. Niemniej jednak pracując w zespołach wykonujących różne zadania, rywalizujemy również ze sobą. Dlatego ważnym elementem jest integracja.
Integracja to nic innego jak zespolenie i zharmonizowanie zbiorowości zespołu. Rozumiane jest to, jako częstotliwość kontaktów między pracownikami danej firmy. A także jako akceptacja w obrębie przedsiębiorstwa wspólnych systemów wartości, jak również norm i ocen. By zaszła integracja koniecznym jest organizowanie czasu wspólnego pracownikom również poza miejscem pracy. Pracodawcy prześcigają się w pomysłach dotyczących integracji swojej kadry. Już od kilku lat za najbardziej popularne sposoby uważa wyjazdy integracyjne. Pomysł organizacji takich wyjazdów pojawił się w Polsce z Europy Zachodniej i USA. Początkowo organizowały je tylko duże korporacje, niemniej jednak tendencja ta się zmienia. Co za tym idzie, pomysły na wyjazdy integracyjne stają się atrakcyjne również dla mniejszych przedsiębiorstw.
Warsztaty kulinarne jako jedna z opcji
Kolejnym sposobem cieszącym się dużym powodzeniem, jest zapewnienie rozrywki swoim pracownikom bez potrzeby wyjazdu. Wyjście do restauracji, na kręgle czy do kina to norma. Inne ciekawe sposoby to wypad na paintball, ściankę wspinaczkową czy naukę łucznictwa. Popularne stają się różnego typu warsztaty kulinarne.. Te ostatnie, to możliwość spędzenia czasu razem. Podjęcia wyzwania przygotowania dań, które na co dzień nie są gotowane w naszych domach. Jednak co najlepsze – ich konsumpcja. Pozwalają na naukę nowych, często nieznanych dań. Tworzone są z trudno dostępnych produktów, co czyni je jeszcze bardziej unikatowymi. Wspólnie spędzony czas poza środowiskiem pracy sprawia, że uczestnicy integracji dystansują się od problemów codzienności. Wyłączają rywalizację zespołów pracowniczych i przechodzą do trybu relaksu. Pozwala to na lepsze poznanie siebie nawzajem oraz umocnienie relacji personalnych. Dzięki temu zabiegowi zespoły pracują lepiej oraz mogą na sobie polegać. Wnioskuje się, że takie zaplecze pozwala na osiąganie lepszych efektów w zespołach pracowniczych. Wpływa także lepiej na ocenę organizacji przez pracownika. Badania pokazują, że firmy, które regularnie organizują spotkania pracownicze, cieszą się większym zainteresowaniem odbiorców. Ludzie chcą poznawać kolegów z biurka obok. Również w sytuacjach innych niż te związane z wykonywaniem zadań powierzonych przez szefa czy realizowaniem targetów.
Dobra atmosfera to podstawa
Zespoły pracownicze można porównać z zespołem piłki nożnej. Zadaniem obu jest gra do jednej bramki. Odpowiednio zintegrowany zespół cechuje się większą motywacją do pracy. Dzięki wyjściom integracyjnym pracownicy mają okazję polepszać umiejętności wykorzystywane w pracy z tymi ludźmi. Co więcej, daje to poczucie przynależności, dzięki czemu pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy. Dobra atmosfera w firmie pozwala traktować to miejsce jako pozytywny element dnia, a nie przykry obowiązek. Brak skutecznej komunikacji drugim człowiekiem sprawia, że nawet najlepsi nie będą umieć ze sobą współpracować. Pracodawców może przerażać koszt integracji zespołu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi się to wiązać z ogromnymi wydatkami. Czasami wystarczy wspólny posiłek i rozmowa o tematach niezwiązanych z pracą. Innym, coraz bardziej popularnym sposobem na niewielki kosz związanych z organizacją przedsięwzięcia jest założenie funduszu pracowniczego. Regularne wpłacanie na niego określonej kwoty pozwoli na zorganizowanie wspólnych chwil zespołu pracowniczego.
Integracja a zyski
Proces integracji pracowników wykorzystuje się w firmach po to, by stworzyć zgrany zespół, ze wspólnymi celami. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że dobrze zintegrowany zespół przekłada się na zyski. Określa się to jako strategia team buildingu. Obserwuje się to głównie w korporacjach. Kładzie się tam ogromny nacisk na integracje zespołu i zorientowanie na cel. Jednak wraz z dużymi, znanymi markami coraz szybciej idą mniejsze firmy, którzy zaczynają rozumieć ten mechanizm. Poczucie przynależności do zespołu gwarantuje mniejszą rotację w firmie.