Jak się jada w Indiach? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi. Kuchnia indyjska jest bardzo różnorodna i nie można jej generalizować. Z racji ogromnego zróżnicowania, termin „kuchnia indyjska” jest bardzo nieprecyzyjny i zbyt ogólny. Zdecydowanie częściej używa się określenia kuchnia północy i południa Indii.
Kuchnia indyjska jest bardzo silnie związana z tradycją i wyznaniami religijnymi, które przeważają w danym obszarze Indii. Kojarzy się nam zwykle z masłem klarowanym, różnymi rodzajami curry i chlebkiem naan. Jednak to nie wszystko, co kuchnia indyjska ma do zaoferowania. Jest ona bardzo zróżnicowana, na co mają wpływ wierzenia i różnice kulturowe, które są odmienne wewnątrz jednego państwa. Indie zamieszkują liczne narodowości, społeczności i wyznawcy różnych religii, a w obrębie jednego kraju mówi się innymi językami i wieloma dialektami.
Historia Indii, a potrawy
Ogromny wpływ na to, co obecnie znajduje się na talerzach Hindusów, miała historia Indii. Wzajemne oddziaływanie na siebie różnych religii, kultur i środowisk ukształtowały kuchnię indyjską w odrębne odmiany. Największe różnice widoczne są pomiędzy północną a południową częścią kraju. Kuchnię północy w głównej mierze ukształtowali najeżdżający Muzułmanie, którzy narzucili swe religijne prawo żywieniowe. Z tego powodu jada się tam dużo drobiu, baraniny i jagnięciny, a zwierzęta zabija się w sposób koszerny. Na północy klimat jest chłodniejszy od południa, więc dania są cięższe i tłustsze. Popularną potrawą jest pilaw, czyli ryż basmati z dodatkiem korzennych przypraw, suszonych owoców i orzechów. Ważnym składnikiem pilawu jest szafran, który się tam uprawia. Kolejnym znanym daniem północnej kuchni indyjskiej jest biryani, czyli ryż podsmażany z warzywami i mięsem. Na północy Indii popularne są także dania pieczone w piecu tandori. Przygotowuje się tam słynne chlebki naan oraz różne rodzaje mięs, które są uprzednio długo marynowane w mieszankach przypraw. Na południu kraju przeważają buddyzm, hinduizm i różne mieszanki tych dwóch wierzeń. W tamtych rejonach przeważa dieta oparta na wegetarianizmie, a nawet weganizmie. Mięso w Indiach jada się bardzo rzadko. Przedstawiciele najwyższych kast oraz hinduizmu nie jadają go ze względu na walory zdrowotne roślinnej diety, a kast niższych ze względu na wysoką cenę mięsa. Z racji wyższych temperatur niż na północy, południowa kuchnia indyjska jest zdecydowanie lżejsza, lecz bardziej doprawiona. Częściej niż na północy występują tu ryby i owoce morza, jednak prym wiodą tu dania wegetariańskie, których bazę stanowi masło klarowane ghee.
Kultura jedzenia
Ciekawostką dotyczącą kuchni indyjskiej jest fakt, że gotowaniem w indyjskich domach zajmują się przeważnie kobiety. Główny posiłek jada się wieczorem i stanowi on rytuał współdzielony z całą rodziną. Centralne miejsce na stole zajmuje duża misa z przygotowanym ryżem, który najczęściej zawiera w sobie dodatek szafranu. Obok ustawione są mniejsze miski z ugotowanymi potrawami. Są to najczęściej dwie sałatki i jedno treściwe danie w formie curry. Poszczególni domownicy nabierają jedzenie rękoma lub za pomocą chlebków naan. Kolacja w Indiach jest bardzo obfita, w przeciwieństwie do śniadań, które są bardzo znikome. W ciągu dnia jada się kilka małych przekąsek z pieca tandori i popija wodę wyciśniętą z kokosa.