Kuchnia japońska charakteryzuje się wykorzystywaniem dużej ilości warzyw i tofu, spożywaniem małej ilości mięsa i przetworzonych produktów oraz jedzeniem dużej ilości ryb i owoców morza, także w surowej postaci. Kuchnia japońska słynie także z wykorzystywania w swoich potrawach alg i wodorostów. Cechują się one posiadaniem ogromnej ilości składników odżywczych. Japończycy nie mają skłonności do przejadania się. Tradycyjnie w Japonii spożywa się trzy posiłki dziennie. Każdy posiłek podzielony jest na pięć miseczek. W jednej miseczce znajduje się ryż, a w drugiej zupa. Są to dania, które zawsze znajdują się na stole Japończyków. Do tego obowiązkowego zestawu zazwyczaj podaje się trzy miseczki zawierające dodatki. Co ważne, występują one bardzo często w surowej, nieprzetworzonej formie. W Japonii ważniejsza od ilości zjadanych posiłków jest ich jakość. Potraw się nie rozgotowuje. Ponadto, Japończycy nie przejadają się, dzięki czemu otyłość w tym kraju jest bardzo znikoma. Kuchnia japońska to także dania przygotowywane na świeżo i poddawane bardzo krótkiej obróbce termicznej.
Kuchnia japońska i nazewnictwo dań
Kuchnia japońska na tle innych krajów wyróżnia się tym, że nazewnictwo potraw dzieli się ze względu na sposób ich przyrządzania. Namasumono są to potrawy podawane na surowo, w przeciwieństwie do potraw gotowanych – nimono. Potrawy z ryżu są określane mianem gohanmono, a sałatki przyrządzane z warzyw, owoców morza i ryb to sunomono. Yakimono to dania z ryb, owoców morza, mięsa i drobiu. Pieczone są na ruszcie lub opalanym węglem drzewnym grillu. Agemono to dania smażone w głębokim oleju, znane jako tempura. Tsukemono natomiast to japońskie pikle, czyli warzywa marynowane lub kiszone.
Estetyka dania w Japonii
Japończycy cechują się skrupulatnością, dbałością o detale i perfekcjonizmem. Jest to także widoczne w ich kuchni. Kuchnia japońska słynie z przywiązywania uwagi do poprawności estetyki kulinarnej. Każda japońska potrawa musi być przygotowywana według ściśle przestrzeganych i powielanych przez pokolenia zasad, estetyczna i smaczna. Kuchnia japońska bazuje na produktach takich jak: ryż, sos sojowy, ocet ryżowy, sake, olej sezamowy, wasabi i miso. Bardzo istotną rolę w kuchni japońskiej spełnia także zielona herbata, którą podaje się tuż po posiłku. Przez wiele wieków podawana była ona głównie jako napój leczniczy. Obecnie pija się ją ponieważ słynie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, odchudzających i pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn.