Czego dowiesz się z artykułu? – SPIS TREŚCI:
Świętowanie wigilii firmowej w gronie współpracowników staje się coraz bardziej powszechne. Jak co roku, w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie każda firma szuka pomysłu na organizację wigilii firmowej dla swoich pracowników. Okres przed świętami, począwszy od października aż do 24 grudnia to w biurach czas podsumowań, rozliczeń i planowania na najbliższe miesiące. W związku z tym, wielu z pracodawców, kierowników i managerów bądź asystentów poszukuje pomysłów na to jak zorganizować wigilię firmową. Jeśli Ty także stoisz w tym roku przed takim zadaniem, to ten tekst jest dla Ciebie.
1. Kiedy zacząć organizację wigilii firmowej?
2. Jak powinna przebiegać wigilia firmowa?
3. Tradycyjne dania na wigilii.
4. Wigilia firmowa – czy podawać alkohol?
5. Prezenty na wigilii firmowej.
6. Pomysł na organizację wigilii firmowej – świąteczne warsztaty kulinarne.
1. Wigilia firmowa – kiedy zacząć organizację wigilii firmowej?
Odpowiadając na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, czy Tobie i pracownikom, dla których organizujesz wigilię firmową, zależy na czymś w tradycyjnej formie, czy może na bardziej nowoczesnym wydaniu? Jedną z najważniejszych kwestii jest to, że spotkanie opłatkowe należy zacząć planować z wyprzedzeniem, ponieważ z racji rosnącej popularności tego typu wydarzeń, może okazać się, że w grudniu wszystkie miejsca są już zarezerwowane i pozostaje Wam spędzenie czasu w przestrzeni biurowej. Poszukiwania należy zacząć najpóźniej we wrześniu. Wtedy to wybija ostatni dzwonek i można znaleźć jeszcze kilka wolnych miejsc w restauracjach, kawiarniach, czy zamawiając catering. Jednakże, jeżeli zależy Ci na sprawdzonym miejscu z dobrymi opiniami, to poszukiwania należy zacząć znacznie wcześniej.
2. Jak powinna przebiegać wigilia firmowa?
Wigilia to przede wszystkim wspólna wieczerza przy jednym stole więc warto poszukać miejsc o ciekawej propozycji gastronomicznej. Poza tym zastanów się, jaki główny profil ma mieć Wasze spotkanie opłatkowe: czy chcecie po prostu spędzić ze sobą czas i porozmawiać, czy coś więcej? A może panujecie prezentację firmową? W takim razie zapytaj organizatora imprezy o to, czy na miejscu jest rzutnik, z którego będziecie mogli skorzystać. Najczęstszy schemat wigilii firmowej wygląda następująco:
– podsumowanie osiągnięć zespołu,
– wskazanie mocnych i słabych cech pracy w okresie mijającego roku,
– podziękowania i wyróżnienia dla pracowników,
– wręczenie prezentów,
– wspólne biesiadowanie przy stole.
Kontrowersje wokół spotkań około wigilijnych budzi dzielenie się opłatkiem. Większość firm rezygnuje z tego pomysłu, ponieważ jest to bardzo intymna czynność, zarezerwowana zazwyczaj dla rodziny i najbliższych przyjaciół. Musisz pamiętać o tym, że część pracowników może za sobą nie przepadać w prywatnym życiu, więc tym bardziej nie ma sensu nikogo zmuszać do dzielenia się opłatkiem. Aby wigilia firmowa nie była przykrym obowiązkiem, a miło spędzonym czasem, zalecamy zrezygnować z przymuszania pracowników do tego zwyczaju.
3. Tradycyjne dania na wigilii
W przypadku potraw pojawiających się na wigilii firmowej króluje tradycja. Okres Bożego Narodzenia jest czasem, kiedy raz do roku spożywamy nasze tradycyjne wigilijne dania i Polacy zdecydowanie mają do nich sentyment. Na stołach podczas spotkań opłatkowych pojawiają się zazwyczaj: karp, kluski z makiem, zupa rybna, zupa grzybowa, barszcz z uszkami, karp smażony, pierogi z kapustą i grzybami, ryba po grecku, sałatka jarzynowa, śledzie, piernik, makowiec, sernik.
4. Wigilia firmowa – czy podawać alkohol?
Spotkania opłatkowe to doskonała szansa do integracji firmowej. Okazja, kiedy cały zespół zbiera się w jednym miejscu, nie zdarza się często, więc warto ją wykorzystać i spędzić z pracownikami trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Czy w trakcie imprezy firmowej powinno się podawać alkohol? Jeżeli wigilia odbywa się wieczorem i kolejnego dnia Twoi pracownicy nie idą do pracy, to podanie napojów alkoholowych może ułatwić Wam integrację i przełamać pierwsze lody, w szczególności, jeżeli w firmie pojawili się niedawno nowi pracownicy. Podanie np. szampana może podkreślić istotę wydarzenia.
5. Prezenty na wigilii firmowej.
Temat prezentów na wigilii firmowej może być rozwiązany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest losowanie i wzajemne robienie sobie prezentów przez wszystkich pracowników. Kolejnym jest zakup upominków dla pracowników przez przełożonego. Zazwyczaj są to drobne i niekrępujące prezenty np. w postaci książek czy voucherów. Pracownicy, którzy otrzymują prezenty świąteczne, odczuwają zdecydowanie większą satysfakcję z pracy niż ci, którzy nie dostają nic. Warto więc pomyśleć nawet o drobnostce, która wywoła ciepły uśmiech i miłe wspomnienie u pracowników.
6. Pomysł na organizację wigilii firmowej – świąteczne warsztaty kulinarne.
Jednym z bardzo interesujących i nietuzinkowych pomysłów na organizację wigilii firmowej jest zaproszenie swoich współpracowników do wspólnego gotowania na warsztacie kulinarnym. Podczas świątecznego warsztatu kulinarnego łatwo będzie się Wam zintegrować. Luźna atmosfera takiego wydarzenia i nieoficjalna forma spotkania sprzyjają przełamaniu lodów pomiędzy pracownikami i otwarciu się na pogłębianie relacji poza biurkiem pracowniczym. Świąteczne warsztaty kulinarne to doskonały pomysł, by spędzić ze sobą miło czas i zapewnić współpracownikom niecodzienną zabawę. Jak to wygląda? Szkoły gotowania oferują organizację wigilii firmowej w postaci warsztatów kulinarnych, podczas których uczestnicy pod okiem profesjonalnego szefa kuchni przygotowują wspólnie kilka dań. W trakcie takiego wydarzenia wplatane są elementy integracyjne i team buildingowe. Całość kończy się poczęstunkiem i konsumpcją wspólnie przygotowanych dań.