Kuchnia wietnamska jest jedną z najbardziej charakterystycznych kuchni Azji. Jest to połączenie różnorodnych wpływów, które tworzą unikalne smaki i aromaty. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kuchni wietnamskiej, jej głównym cechom oraz najpopularniejszym daniom.
Historia i wpływy kuchni wietnamskiej
Historia i wpływy kuchni wietnamskiej. Wpływy chińskie i francuskie Kuchnia wietnamska jest wynikiem wielu wpływów kulturowych, a przede wszystkim chińskich i francuskich. Chińczycy od wieków byli obecni w Wietnamie, a ich kultura i tradycje miały duży wpływ na rozwój kuchni wietnamskiej. Wprowadzili oni do niej m.in. makarony, sos sojowy czy tofu. Natomiast wpływy francuskie pojawiły się w XIX wieku, kiedy Wietnam stał się kolonią Francji. To właśnie wtedy do kuchni wietnamskiej trafiły bagietki, sery czy kawa.
Zróżnicowanie regionalne Kuchnia wietnamska jest bardzo zróżnicowana pod względem regionalnym. Każdy region ma swoje własne tradycje kulinarne, co sprawia, że kuchnia wietnamska jest jeszcze bardziej interesująca i różnorodna. W północnej części kraju dominują dania na bazie ryżu, mięsa i warzyw, natomiast w południowej części kraju popularne są potrawy z ryżu i makaronu. W centralnej części Wietnamu, ze względu na dostęp do morza, podstawą diety są owoce morza.
Charakterystyczne składniki kuchni wietnamskiej
Charakterystyczne składniki kuchni wietnamskiej Świeże zioła Kuchnia wietnamska bez względu na region charakteryzuje się jednak zamiłowaniem do świeżych ziół. Wietnamczycy z upodobaniem używają ziół w kuchni, a prym wiodą tutaj kolendra, mięta, bazylia oraz pachnotka, zwana też po japońsku shiso. Shiso jest obok kolendry ziołem, którego nigdy nie brakuje w Akademii Gotowania The Best Food. Nie tylko z tego powodu, że jest obecna na talerzach sushi. Jest obecna w wielu naszych potrawach, bo jest to prawdziwy smak Azji.
Połączenie przeciwstawnych smaków Inną cechą, którą wyróżnia się kuchnia wietnamska, jest umiejętność łączenia przeciwstawnych smaków. Kuchnia wietnamska jest tylko lekko pikantna, ale za to zawsze jednocześnie słodka, słona i kwaśna. Cukier palmowy wraz z niezwykle słodkimi owocami dodają słodyczy, słynny wietnamski sos rybny to aromat i słony smak w jednym, a tamarynowiec i owoce limonki, a zwłaszcza ich sok, to kwintesencja kwaśności.
Makarony ryżowe Makarony ryżowe są podstawowym składnikiem kuchni wietnamskiej. Są one bardzo delikatne i lekkie, co sprawia, że idealnie komponują się z różnorodnymi składnikami. W Wietnamie makarony ryżowe są wykorzystywane w wielu daniach, m.in. w popularnych sajgonkach czy pho – tradycyjnej zupie.
PHO najbardziej znane i lubiane danie kuchni wietnamskiej.
Najpopularniejsze dania kuchni wietnamskiej Pho Pho jest bez wątpienia najbardziej znane i lubiane danie kuchni wietnamskiej. (Więcej o zupie pho możecie przeczytać tutaj)Jest to zupa na bazie bulionu wołowego lub drobiowego, z dodatkiem makaronu ryżowego, mięsa, warzyw i ziół. Jest to danie bardzo sycące i aromatyczne, które idealnie rozgrzewa w chłodne dni. Sajgonki Sajgonki to kolejne danie, które stało się symbolem kuchni wietnamskiej. Są to cienkie ciastka ryżowe, wypełnione mięsem, warzywami i ziołami, a następnie smażone lub gotowane na parze. Sajgonki są bardzo lekkie i chrupiące, a dzięki różnorodności składników można je przygotować w wielu wariantach. Banh mi Banh mi to popularne danie uliczne, które jest połączeniem wpływów francuskich i wietnamskich. Jest to bagietka wypełniona mięsem, warzywami, ziołami i sosami. Banh mi jest idealnym wyborem na szybki lunch czy przekąskę.
The Best Food – warsztaty kulinarnych z kuchni Wietnamskiej W Akademii Gotowania The Best Food oferujemy warsztaty kulinarnych z kuchni Wietnamskiej. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi warsztatami, gdzie nauczyć się można przygotowywania autentycznych dań wietnamskich. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Smaki i aromaty kuchni wietnamskiej są niezwykle interesujące i z pewnością warto je poznać.