Nie skłamiemy, jeśli powiemy, że kuchnia włoska jest jedną z popularniejszych w naszym kraju. Wystarczy spojrzeć choćby na to, ile w Poznaniu jest pizzerii i jak sobie dobrze radzą. Śmiało możemy stwierdzić, ze my, Polacy, kochamy włoskie jedzenie.
Powiedzieć, że kuchnia rodem ze słonecznej Italii jest różnorodna, to jak nic nie powiedzieć. W jej skład wchodzi ogrom dań, które można zrobić mąki, ale także warzywa, sery, wina czy przyprawy. Co do tych pierwszych, nie trzeba szukać daleko. Każdy w końcu raz w swoim życiu zjadł makaron lub pizze. Trochę mniej popularne w naszym kraju są cannelloni, calzone czy gnocchi. Jednak te ostatnie są włoską wariacją na temat naszych polskich klusek na parze – oczywiście jest to napisane z przymrużeniem oka, bo niejeden Włoch mógłby się śmiertelnie z tego powodu obrazić ;)
Kuchnia, jak religia
Jeśli jesteśmy już przy osobach włoskiego pochodzenia. Wielokrotnie, choćby w internecie, ale też będąc w tym pięknym kraju, możemy dostrzec, że kuchnia dla Włocha jest niczym religia. Są rzeczy, których kategorycznie się nie robi, a jeśli popełni się faux-pas w postaci choćby, dodania ketchupu do pizzy, można spotkać się z dość dużą dezaprobatą Włocha lub włoszki. Krzyk i gestykulacja, to chyba najmniejsza “kara” jaka może spotkać osobę, która za nic ma przywiązanie włochów do ich kuchni.
Tradycyjny włoski posiłek, to kilka dań, które w całości tworzą niesamowite kompozycje, gdzie bukiet smaków jest wręcz porażający dla kubków smakowych. Na pierwszy “ogień” idzie tak zwane antipasti. Są to w wolnym tłumaczeniu przystawki. Najbardziej znane antipasti to między innymi capraccio, prosciutto con melone, czy słynna bruschetta. Tę ostatnią pozycję znajdziecie również na naszych warsztatach kulinarnych kuchnii włoskiej – ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ. Następnie na stole znajduje się primo piatto – jest to między innymi zupa, pasta, pizza… Ostatnim dużym posiłkiem jest secondo piatto – mowa tutaj między innymi o rybach czy mięsie. Na sam koniec powinno zjeść się pyszne dolce, czyli deser. Jednym z najpopularniejszych deserów jest Panna cotta czy tiramisu.
Miłość do kuchni i do rodziny
Żeby zjeść tak obfity posiłek, potrzeba sporej ilości czasu. Tak jak wcześniej przedstawiliśmy Włochów i ich miłość do kuchni, tak też posiadają ogromną miłość do rodziny i wspólnego spędzenia czasu. To właśnie codzienne obiady są dużą celebracją spotkań z najbliższą rodziną. Dlatego będąc we Włoszech, musimy mieć na uwadze to, że w godzinach 13-16 nie uświadczymy wielu atrakcji na ulicach. Zazwyczaj wtedy można znaleźć turystów, którzy, tak jak my, Polacy, nie jesteśmy przyzwyczajeni do siesty.
Kuchnia włoska jest na tyle obszerna i rozbudowana, że nie trudno znaleźć ciekawostki na jej temat. Poniżej znajdziesz dosłownie kilka z nich:
1) Capuccino we Włoszech spożywane jest jedynie rano. Zazwyczaj do godziny 11:30.
2) Zamawiając “latte” zamiast kawy, dostaniemy – kubek zimnego mleka.
3) Pozostając przy temacie kawy – będąc w lokalu kawa przy barze jest z reguły tańsza, aniżeli byśmy ją wypili przy stoliku
4) W kuchni włoskiej znaleźć można ponad 300 rodzajów makaronów!
5) Pieczywo podawane jest praktycznie do każdego posiłku – jest to sposób na wytarcie talerza do czysta z oliwy, lub resztek jedzenia
Reasumując. Kuchnia włoska to temat na niejedną książkę i niejeden wieczór. Włosi czynią z gotowania i jedzenia wielką sztukę życia. Poczynając od celebrowania zakupów najlepiej w małych, lokalnych sklepikach i straganach aż po gotowanie i jedzenie w gronie rodziny i znajomych. Na warsztatach kulinarnych w Akademii Gotowania The Best Food, na pewno przybliżymy Wam ducha włoskiej kuchni i poczujecie la dolce vita. Zrobimy idealne ciasto na makaron, oraz upieczemy pyszną focaccie. Na koniec wspaniały finał w towarzystwie deseru zabajone.
W programie (menu):
– Bruscetta tomato
– Świeżo wypiekana focaccia
– Tagliatelle domowej produkcji ze świeżym pesto z bazylii i rukoli oraz wołowiną
– Duszone gruszki z kremem zabajone