Szukasz nowych smaków i doznań kulinarnych? Zastanawiasz się, jakie sushi warto spróbować? Koniecznie się z nami zapoznaj! Nasza lista zawiera aż 22 rodzaje sushi, które musisz spróbować, jeśli jesteś miłośnikiem tej japońskiej potrawy.
Niezależnie czy jesteś fanem surowych ryb, kreatywnie skomponowanych japońskich smakołyków czy bezmięsnej wersji sushi, w naszym zestawieniu znajdziesz coś dla siebie.
Możesz eksperymentować z różnymi rodzajami ryb, takimi jak tuńczyk, łosoś, krewetki czy halibut. A może wolisz sushi z warzywami lub kuleczki ryżowe obsypane sezamem? Niezależnie od preferencji, mamy dla Ciebie różnorodne sugestie, które ożywią Twoje podniebienie i odkryją Ci nowe smaki.
Sushi to ikona japońskiej kuchni, podbijająca serca smakoszy na całym świecie. To nie tylko danie, to sztuka i tradycja, której korzenie sięgają setek lat wstecz. Zachwyca swoją prostotą, ale także różnorodnością. Sushi to bogactwo smaków i form, które oferują coś dla każdego. W Akademii Gotowania The Best Food prowadzimy szkolenia z zakresu sushi i szerzej kuchni japońskiej dla amatorów i profesjonalistów. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przez nasze kursy sushi przewinęło się z całą pewnością ponad 8 tys. osób.
Kurs sushi to nie tylko doskonały pomysł na poznanie tajników japońskiej kuchni. To świetny pomysł na integrację firmową, którą organizujemy nie tylko u nas w Akademii ale również wyjazdowo w każdym zakątku Polski. Przez lata organizowaliśmy takie kursy w hotelach od Szczecina po Rzeszów i od Suwałk po Jelenią Górę.
Istnieje wiele rodzajów sushi. Przez stulecia japońskie sushi przeszło wiele zmian i adaptacji. Na wyspach Japonii odkryć można lokalne odmiany tego przysmaku, wzbogacone charakterystycznymi dla danego regionu składnikami. Ich nazwy często odnoszą się do techniki przygotowywania potrawy, która, wbrew pozorom, nie zawsze wymaga użycia bambusowych mat.
Rodzaje sushi
Klasyczne formy sushi
Nigiri
to najstarsza forma sushi. Nazwa pochodzi od wyrazu nigiru co oznacza ugniatać i ściskać. Nigiri to uformowane w dłoniach owalne kulki z niewielką ilością wasabi, na których układa się np.: kawałek surowej ryby, owoce morza, czy japoński omlet. Zjada się je na jeden raz.
Futomaki
to rolki zawierające co najmniej 4 składniki. Są to różnego rodzaju ryby, nie tylko surowe, owoce morza oraz warzywa surowe i marynowane. Nazwa futomaki pochodzi od japońskiego słowa futoi – gruby, tłusty. Rolka krojona jest na 6 kawałków. Jest to jedna z najczęściej spotykanych poza Japonią form sushi.
Hosomaki
to cienkie rolki zawierające niewielką ilość ryżu i tylko jeden składnik, zazwyczaj jest to ryba lub warzywo. Nazwa hosomaki wywodzi się od japońskiego przymiotnika “hosoi”, który oznacza cienki lub szczupły. Po złożeniu, rolka sushi jest krojona na sześć kawałków.
Date maki
to nic innego jak futomaki zawinięte nie w nori, a w japoński cienki omlet date. Tak samo jak w futomakach w środku znajdziemy ryby, owoce morza oraz warzywa. Krojony jest również na 6 kawałków.
Uramaki
to rolki, które zawijane są odwrotnie. Ryż znajduje się na zewnątrz a nori wewnątrz. Nazwa pochodzi od japońskiego słowa „ura” co oznacza „odwrócone”, „odwrotne”. Charakterystycznym składnikiem uramaków, odróżniających je od innych rodzajów sushi jest sezam, w którym czasami obtaczane są rolki, nadający im przyjemną chrupkość. Sezam nie pojawia się w innych rodzajach sushi. Zostały stworzone z myślą o rynku amerykańskim. Ich popularna nazwa to California Roll.
Kaburamaki
to nic innego jak klasyczne Uramaki sushi, na zewnątrz owinięte dodatkowym plastrem ryby lub warzyw. Ich wygląd jest niezwykle atrakcyjny, a smak świetny, ponieważ ryba jest obecna zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz rolki.
Sashimiroll
to jedna z najnowszych odmian sushi. To wieloskładnikowa rolka zawinięta w papier ryżowy. W swoim składzie ma kawałki surowej ryby oraz warzywa. Jest podobna wielkością do futomaków, ale nie zawiera ryżu w swoim składzie. W niektórych restauracjach zastępuje tradycyjne sashimi.
Gunkan
to odmiana nigiri, to rodzaj “łódeczki” z ryżu, owiniętej zwykle w nori, wypełnionej różnorodnym nadzieniem, np.: kawiorem z łososia czy ryb latających, kawałkami ryb, siekanymi krewetkami. Nazwa “gunkan” po japońsku oznacza “statek wojenny”.
Oyakomaki
to gunkany (kulki ryżu) owinięte nie w nori a w plastry surowej ryby, wypełnione farszem, na przykład jajkiem przepiórczym lub ikrą z łososia. To smaczne połączenie smaków sushi w kondensowanej formie.
Inari
to sakiewki wypełnione ryżem, wykonane z cienko krojonego tofu usmażonego w głębokim tłuszczu. Tradycyjnie ryż jest delikatnie doprawiany octem i stanowi jedyną zawartość inari. Wśród licznych wariantów sushi, musiało się także naleźć miejsce dla tak lubianego i polularnego w Japonii tofu. W lokalnych odmianach tego dania, tofu może być zastępowane przez cienki japoński omlet.
Oshizushi
to sushi, do którego wykonania potrzebne są specjalne formy służące do uformowania sushi w kształcie prostopadłościanu. W foremce układa się ryż wraz z dodatkiem jednego rodzaju a następnie się je uciska. Po wyjęciu, idealnie ukształtowane kroi się na niewielkie kawałki. Formy, w których układa się ryż nazywamy oshi-bako.
Chirashi-zushi
znaczy „ sushi rozsypane, rozrzucone”. W ogóle nie przypomina sushi z jakim kojarzymy japońską kuchnię. Ryżu ani pozostałych składników nie formujemy w żaden kształt. Podajemy je w miseczce z wypełnionej ryżem i ułożonymi na nim, charakterystycznymi dla sushi, składnikami. Mogą to być krewetki, ryby, kraby, warzywa, tofu, grzyby shiitake czy korzenie lotosu.
Temari
to małe, ryżowe kulki pokryte dodatkowym składnikiem, takim jak: surowa ryba, owoce morze, warzywa. Ich nazwa pochodzi od „temari” czyli ozdobnych japońskich kul, w przeszłości zabawek, a dziś spełniających tylko funkcje dekoracyjne.
Nare-zushi
to najstarsza forma sushi, której początki sięgają X wieku i jest to raczej metoda przechowywania ryb. Ryby po oczyszczeniu przechowywane są najpierw w soli, a następnie przez wiele miesięcy w ugotowanym ryżu. Ostatecznie na forma została zastąpiona przez oshizushi i nigiri.
Sashimi
to sushi bez ryżu. Są to kawałki surowej ryby, krojone w plastry, a następnie układane, najczęściej w kształt róży. Ryba nie jest przyprawiona, każdy dodaje wasabi oraz sos sojowy według uznania. Najczęściej sashimi podawana jest z białą rzodkwią-daikonem, który jest pocięty w drobne nitki. Co ważne, zawsze podaję się nieparzystą liczbę kawałków sashimi, ponieważ liczby nieparzyste w Japonii uchodzą za szczęśliwe. Plasterki sashimi sa takiej wielkości, aby można było zjęść cały kawałek na raz. Ten rodzaj sushi jest najwyżej cenionym daniem z surowej ryby w Japonii.
Sugatazushi
to rzadka odmiana sushi, występująca w niewielu regionach Japonii. Ryba nadziewana jest ryżem, a następnie krojona na niewielkie kawałki. Wcześniej rybę namacza się w solankowej zalewie.
Sasazushi
to sushi pochodzące z prefektur Niiagata i Nagano. Przyrządzane jest z warzyw i podawane z ryżem do sushi na talerzu z liścia bambusa. W języku japońskim „sasa” to liść bambusa, a sasazushi to sushi, składające się z ryżu i dodatków owiniętych w liść bambusa. Dodatki, które używa się przygotowując ten rodzaj sushi to między innymi: bylica i pędy bambusa, orzechy włoskie, grzyby, miso, rozdrobniony omlet i łosoś.
Kakinoha-zushi
to sushi pochodzi z regionu Nara w zachodniej Japonii z okresu Edo. Sushi zawijane jest w liść persymony. Ponieważ Nara jest obszarem śródlądowym, świeże owoce morza często zawijano w liście persymony podczas transportu. Liść nie tylko chronił rybę dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, ale także nadawał delikatny aromat. Przygotowując Kakinoha-zushi najczęściej umieszcza się łososia lub makrelę na ryżu. Wykorzystuje się także krewetki lub węgorza.
Fastfoodowe wersje sushi
Tempura futomaki
to innowacyjna i smaczna odmiana tradycyjnego futomaka otoczonego delikatnym ciastem – tempurą, następnie są smażone na gorącym oleju. Ta forma sushi łączy w sobie smak i chrupkość tempury z klasycznymi smakami japońskiej kuchni
Temaki-zushi
to sushi w kształcie rożka, nori wypełnione jest ryżem, warzywami i kawałkami ryby. Jest to forma sushi, która zyskuje na popularności dzięki innowacyjnym wariantom i eksperymentom z różnymi składnikami i smakami. Nowoczesne temaki mogą zawierać nietypowe nadzienia, takie jak grillowane mięso, marynowane warzywa czy nawet kawałki owoców, co sprawia, że są one atrakcyjne zarówno dla tradycjonalistów, jak i poszukiwaczy nowych doznań kulinarnych.
Sushi buritto
to sushi w którym łączymy tradycję z sushi z wygodą burrito. Jest to połączenie klasycznych składników sushi z formą i stylem podania popularnym w kuchni meksykańskiej. Jest to duża rolka sushi, która przypomina kształtem i wielkością burrito – tradycyjną meksykańską przekąskę składającą się z tortilli zawiniętej wokół różnych nadzień.
Onigirazu
to japońska ryżowa kanapka, kształtem przypominająca tę tradycyjną. Jednak zamiast chleba jest ryż, nori oraz dowolnie wybrane składniki. Ryż wraz z nadzieniem owijany jest ciasno nori. Ryż do onigirazu nie zawiera charakterystycznej dla sushi marynaty. To idealna, poręczna a przede wszystkim zdrowa przekąska.
W Polsce panuj przekonanie , że sushi to tylko ryba. Tymczasem najważniejszym składnikiem tej potrawy jest ryż. Nazwa sushi to połączeni dwóch japońskich słów „su” czyli ocet oraz meshi, czyli ryż. Ryż po ugotowaniu doprawiany jest octem ryżowym, cukrem oraz solą, a wszystko jest dodatkowo pobiera wzmacniacz smaku z kombu.
Sushi to więcej niż tylko jedzenie, to także element japońskiej kultury. Jego przygotowanie wymaga wprawy i dbałości o szczegóły, a spożywanie to często rytuał towarzyszący spotkaniom.
Napisz do nas lub zadzwoń, aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie szkoleń i kursów sushi oraz szerzej kuchni japońskiej. Jeśli otwierasz lokal i chcesz otrzymać nasze wsparcie zadzwoń do nas. Przeszkolimy Twoich sushi masterów i pomożemy ułożyć menu Twojej restauracji. Przez ostatnie kilkanaście lat optymalizowaliśmy pracę niezliczonej ilości lokali sushi w Polsce.